Het dederseizoen is gestart!
Binnen het 'Crop Explore for Farmers' project focussen Inagro en Praktijkpunt Landbouw op optimalisatie van de teelttechniek van deder. Samen met vier landbouwers voeren we praktijkproeven uit op hun percelen.
Het project zal uiteindelijk het potentieel van meer dan 200 akkerbouwgewassen binnen de bio-economie in kaart brengen. Via een enquete kan je helpen om na te gaan welke bio-economie teelten ontbreken, welke criteria het belangrijkst zijn en welke we zijn vergeten.
Onkruidbeheersing in de praktijk
Kan je onkruid onder controle houden door enkel te schoffelen? Of geeft een combinatie van wiedeg en schoffel of aarden een beter resultaat? Wat is de impact van spelen met rijafstand en met zaaidichtheid, rekening houdend met de voordelen van rosettevorming bij de dederplant?
Onkruidbestrijding blijft een belangrijk aandachtspunt en één van de grotere obstakels in de teelt van deder. Daarom worden dit jaar door Inagro opnieuw onkruidbeheersingsproeven aangelegd met focus op mechanische onkruidbeheersing. Verschillende schema's worden vergeleken met een chemische controle.
Op basis van eerdere ervaringen van landbouwer, Inagro en Praktijkpunt Landbouw werd een proefplan opgesteld.
Inzaaien
Deder kan goed om met koudere (bodem)temperaturen en kan in theorie eind maart al ingezaaid worden. Echter, net zoals voor vele teelten bemoeilijkten de weersomstandigheden de zaai. Daarom werden zowel zaaibedvoorbereidingen als zaaimoment aangepast.
Omwille van korstgevoeligheid van het perceel en de voorspelde regen begin mei opteerden we om het zaaibed niet te fijn te leggen, ondanks dat dit doorgaans voor de kleine dederzaadjes beter werkt. De herbicide werd op 2 van de 8 stroken net voor zaai oppervlakkig ingewerkt. Net erna, op 4 mei, heeft onze proefveldhouder alles ingezaaid.
Eerste waarnemingen
De eerste waarnemingen tonen dat de vele regen net na zaai een beperkte impact had op de ingezaaide deder. Enkel op de natste stukken van de percelen stellen we een lagere opkomst vast en zijn planten met paarsverkleuring zichtbaar.
Ook de zaaidiepte heeft een belangrijke invloed op de opkomst. Op de stukken waar de zaden dieper zitten, tellen we minder planten. De verschillende zaaidieptes zijn een gevolg van het zaaibed dat niet fijn gelegd kon worden.
Op dit moment zijn we tevreden met de opkomst en plantgezondheid.
Enquête CropExplore for Farmers
