25 jaar proefbedrijf voor biologische landbouw: slimmer onkruid bestrijden met minder arbeid
Een doordachte onkruidbeheersing blijft de basis voor een geslaagde teelt. Op het biologisch proefbedrijf van Inagro zetten we daarom al sinds de start in 2001 sterk in op een combinatie van ervaring, mechanisatie en innovatieve technieken. Die aanpak werpt duidelijk zijn vruchten af.
Sterke daling van manueel wiedwerk
De introductie van de precisiewiedeg in 2015 betekende een echte doorbraak. Vandaag is dit de machine die het vaakst wordt ingezet, in quasi alle gewassen behalve wortelen
Het effect op het veld is duidelijk: waar het manueel wiedwerk in teelten zoals prei en knolselder vroeger kon oplopen tot 50 à 100 uur per hectare, is dat vandaag teruggebracht tot 10 à 20 uur per hectare.
Naast de lagere loonkost zorgt dit vooral voor meer rust in de bedrijfsvoering. Arbeid wordt beter planbaar en piekmomenten zijn beter beheersbaar.
Doorontwikkeling van schoffeltechniek
Ook de schoffeltechniek evolueerde sterk. De schoffelmachine uit 2001 blijft nog steeds inzetbaar voor het grovere werk, maar werd doorheen de jaren grondig verbeterd. Grotere loopwielen, aangepaste schoffelmessen en frontmontage zorgen voor een nauwkeuriger en efficiënter resultaat.
Met de investering in een cameragestuurde schoffelmachine in 2021 zette Inagro opnieuw een belangrijke stap vooruit. Niet alleen de cameratechnologie, maar ook de verbeterde parallellogram-opbouw zorgt voor een stabieler en preciezer werkbeeld.
Voor de onkruidbestrijding in de rij vormen vingerwieders en torsiewieders daarbij een essentiële aanvulling.
Wortelen blijven uitdagend
In de wortelteelt blijft onkruidbestrijding één van de moeilijkste opdrachten. Ondanks gerichte inspanningen blijft het manueel wiedwerk hier hoog, met 150 tot 250 uur per hectare.
Een combinatie van technieken zorgt wel voor vooruitgang:
- werken met vals zaaibed
- inzetten van een krachtige onkruidbrander
- gebruik van een elektrisch aangedreven wiedbed
- consequent ingrijpen op jong, kiemend onkruid
Toch blijft de arbeidsbehoefte aanzienlijk hoger dan in andere teelten.
Wiedrobots in opmars
Nieuwe ontwikkelingen bieden perspectief. Inagro volgt de evolutie van wiedrobots nauwgezet en test ook zelf systemen in de praktijk.
De eerste ervaringen met de Odd.Bot in 2025 waren positief. Wiedrobots combineren beeldherkenning en mechanische verwijdering en kunnen op termijn een belangrijke rol spelen in het verminderen van manuele arbeid.
De verwachting is dat deze technologie binnen de komende vijf jaar een nieuwe omslag zal veroorzaken in de biologische onkruidbestrijding.
Succes hangt af van timing en vakkennis
Ondanks alle technologische vooruitgang blijft één factor doorslaggevend: het juiste moment. Mechanische onkruidbestrijding is het meest effectief op klein, kiemend onkruid.
Dat vraagt een scherpe opvolging van het veld en flexibiliteit in functie van de weersomstandigheden. Een nauwkeurige afstelling van de machines blijft daarbij essentieel.
Met de combinatie van ervaring, techniek en innovatie blijft Inagro verder bouwen aan robuuste en toekomstgerichte onkruidstrategieën voor de biologische landbouw.