Zijn er alternatieven voor chemische bodemontsmetting?

Problematiek
Chemische bodemontsmetting staat de laatste jaren sterk onder druk en in sommige grondteelten, zoals de witloofforcerie, is niets meer erkend. Daarom is er nood aan meer kennis rond mogelijke alternatieve bodembehandelingen om de ziektedruk in de grond te doen afnemen.
Mogelijke alternatieven
- Stomen
- Anaerobe bodemontsmetting
- Biofumigatie
- (Bio)solarisatie
- Microgolven (nog niet beschikbaar voor de praktijk)
Zowel bij anaerobe bodemontsmetting, biofumigatie als biosolarisatie wordt organische materiaal ingewerkt, maar de functie ervan is telkens verschillend. Technieken kunnen eventueel ook gecombineerd worden, bijvoorbeeld biofumigatie en biosolarisatie.
Impact van verschillende methoden
In kader van het ALTCHEM project is een levencyclusanalyse (LCA) uitgevoerd voor enkele van de alternatieve grondontsmettingen.
LCA is een meet- en evaluatiemethode om de milieuduurzaamheid van een product of dienst integraal over de hele levenscyclus (van grondstof over productie tot gebruik en afvalverwerking) te kwantificeren.
LCA berekent
- de milieu-impact in verschillende impactcategorieën (o.a. klimaatverandering, eutrofiëring, verzuring, toxiciteit, etc.)
- de negatieve bijdrage aan
- de menselijke gezondheid
- de ecosysteemkwaliteit
- de grondstoffenschaarste