Verbruik zoveel mogelijk afstemmen op productie
Met de digitale meter is het belangrijk om jouw verbruik zoveel mogelijk af te stemmen op jouw productie. Dit kan bijvoorbeeld door de opslag van energie d.m.v. een batterij, door installaties op een tijdsklok te plaatsen of door een gunstige plaatsing van zonnepanelen.
Digitale meter: wat verandert er?
Met de digitale meter meet Fluvius je afname en injectie elk kwartier apart. Voorheen gaf je met de terugdraaiende teller slechts één keer per jaar je meterstand door, zonder onderscheid tussen de stroom die je van het net afnam en wat je terugleverde.
Die terugdraaiende teller werkte als een soort virtuele batterij: stroom die je overdag opwekte, kon je later gratis gebruiken. Dat voordeel valt nu weg:
- Voor elke kWh die je afneemt, betaal je
- Voor elke kWh die je injecteert, krijg je een vergoeding
! Gevolg: je energiefactuur kan stijgen
Daarom is het vanaf nu belangrijk om bewuster om te gaan met wanneer je elektriciteit gebruikt en zoveel mogelijk tegelijk te verbruiken met je eigen productie.
Optimaliseren van verbruik
Om je energiekost te verlagen, is het belangrijk om je verbruik zo veel mogelijk te laten samenvallen met je eigen productie.
Rekenvoorbeeld:
- Injectie: 2 ct/kWh
- Afname: 25 ct/kWh
=> Je laat dus 23 ct/kWh liggen wanneer de afname niet is afgestemd om het moment van productie.
Veel processen op een bedrijf zijn tijdsgebonden, maar sommige zijn flexibel en kunnen (tijdelijk) uitgesteld worden.
Door deze verbruiksmomenten slim te plannen:
- beperk je je injectie
- verhoog je je zelfverbruik
- en verlaag je je energiefactuur
Praktisch probeer je de grijze zone op de grafiek dus te verschuiven naar de groene zone.
Opslag van energie
Hetzelfde effect kan je ook bereiken met een batterij: die slaat overtollige energie tijdelijk op voor later gebruik.
Toch is het beter om eerst je verbruik af te stemmen op je productie..
Voordelen:
- Je vermijdt extra verliezen bij het laden van de batterij en bij omzettingen tussen wissel- en gelijkstroom.
- Je hebt een kleinere batterij nodig, die sneller wordt terugverdiend.
Een batterij is dus meestal de volgende stap.
Mogelijkheden om je verbruik op je productie af te stemmen
- Elektrische boilers op een tijdsklok plaatsen.
- Grotere boilers plaatsen zodat al het warm water voor 24 uur kan geproduceerd worden tijdens de middaguren.
- Elektrische wagen overdag opladen in plaats van 's nachts.
- Zonnepanelen in oost-westoriëntatie plaatsen om je opbrengst te spreiden over zoveel mogelijk uren.
- Een groter persluchtvat om de nacht volledig te kunnen overbruggen zonder dat de compressor dient geactiveerd te worden.
- Draaien brijvoederinstallatie plannen in de tijd.
Verder komen er steeds meer slimme toestellen op de markt. Deze toestellen kan je instellen om enkel geactiveerd te worden bij een overschot aan energie.