Japanse kevers aangetroffen in België: wees waakzaam!
Begin juli werd in België een dode Japanse kever (Popillia japonica) aangetroffen in een magazijn met onderdelen afkomstig uit Noord-Italië. Een tweede exemplaar werd kort daarna ontdekt op dezelfde locatie. Hoewel het om dode kevers gaat, neemt het FAVV deze vondst zeer ernstig. De Japanse kever is een schadelijke exoot die voorkomt op de lijst van prioritaire quarantaineorganismen van de EU.
Waarom is dit belangrijk voor landbouwers?
De Japanse kever vormt een ernstig risico voor de landbouw, sierteelt en natuur. Zowel de larven als de volwassen kevers richten schade aan:
- Volwassen kevers eten bladeren, bloemen en vruchten van meer dan 400 plantensoorten, waaronder mais, druiven, aardbeien, rozen en loofbomen.
- Larven tasten graswortels aan, wat leidt tot schade aan graslanden, sportvelden en gazons.
In regio’s waar de kever zich vestigt, kan hij zich snel voortplanten en grote economische schade veroorzaken. In de VS loopt de jaarlijkse schade op tot honderden miljoenen dollars.
Hoe verspreidt de kever zich?
De kever verspreidt zich vooral via menselijk transport. Denk aan voertuigen, bagage, kampeermateriaal en zelfs potgrond. Die kunnen onbedoeld kevers of larven meebrengen uit besmette gebieden zoals Noord-Italië, Zwitserland of de Azoren.
Hoe herken je de Japanse kever?
- Ongeveer 1 cm groot
- Metaalgroene kop en koperkleurige dekschilden
- Vijf witte haarplukjes aan weerszijden van het achterlijf, plus twee aan het uiteinde
Let op: de kever lijkt sterk op de rozenkever of meikever.
Wat moet je doen bij een vermoeden?
- Professionals: meld een (mogelijke) vondst via het meldingsformulier van het FAVV.
- Particulieren: gebruik de app ObsIdentify of meld via www.waarnemingen.be. Bij herkenning wordt het FAVV automatisch verwittigd.
Wat doet het FAVV?
- Jaarlijks worden feromoonvallen geplaatst op 40 strategische locaties in België, zoals luchthavens en vrachtwagenparkings.
- De monitoring loopt van juni tot eind september.
- Na de recente vondst zijn extra vallen geplaatst rond het betrokken bedrijf.