De ene kunstmelk is de andere niet!
KalFit organiseert op woensdag 13 juli een studiereis voor veehouders naar Denkavit om antwoorden te bieden op vragen over kunstmelk in de kalveropfok.
Een goede start van de opfok begint meteen na de geboorte van het kalf door het verstrekken van voldoende biest van goeie kwaliteit. Na de biestperiode wordt er overgeschakeld op koemelk of kunstmelk. Beide types melk bevatten belangrijke voedingsstoffen voor het kalf om optimaal te kunnen groeien. Vandaag de dag geven heel wat veehouders kunstmelk aan hun kalveren.
De ene kunstmelk is de andere niet
In tegenstelling tot koemelk kan de samenstelling van kunstmelk bepaald en constant gehouden worden en kan infectie-overdracht tot een minimum herleid worden. Dit zorgt ervoor dat veel veehouders de overstap gemaakt hebben naar kunstmelk. Er is echter een ruim aanbod met verschillende samenstellingen en met verschillende doelstellingen waardoor het voor de veehouder niet altijd evident is om een keuze te maken.
De hoofdkeuze is de keuze tussen producten gebaseerd op magere melkpoeder en producten gebaseerd op weipoeder. Producten op basis van magere melkpoeder bevatten caseïne-eiwitten waardoor de melk stremt en de vertering langzamer verloopt dan bij producten op basis van weipoeder waarin geen caseïne zit.
- De kalveren zullen bij een niet-stremmend product minder lang verzadigd zijn waardoor ze eerder aan kracht- en ruwvoer beginnen en de pensontwikkeling vroeger op gang komt.
- Bij een stremmend product gebeurt de vertering daarentegen geleidelijk omdat magere melk eerst moet stremmen, waardoor het rustiger wordt opgenomen in de dunne darm. Dit proces zou vooral voor bij de jongste kalveren met een gevoelige darmwand, zoals bij cryptosporidiose, positief werken omdat het makkelijker verteert en de darmwand daardoor minder belast.
Daarnaast zijn er nog andere aandachtspunten in de samenstelling van melkpoeder waarop gelet kan worden zoals de eiwitbronnen, vitaminen, mineralen,…. Echter, een hoge kwaliteit vertaalt zich ook in de prijs waarin de veehouder een evenwicht moet vinden.
Bovendien zijn er naast de samenstelling nog andere zaken waar rekening moet gehouden worden waaronder temperatuur bij aanmaken, correcte dosering, waterkwaliteit,…
Studiereis naar Denkavit
KalFit organiseert op woensdag 13 juli een studiereis voor veehouders naar Denkavit om antwoorden te bieden op allerhande vragen over kunstmelk in de kalveropfok. Denkavit heeft ruim 60 jaar kennis en ervaring op het gebied van ‘voeders voor jonge dieren’ en biedt ook een assortiment melkpoeder aan voor kalveren. In hun eigen laboratoria en DenkaFarm Innovation Centre ontwikkelen ze de voeding en grondstoffen van morgen.
Ga mee op studiereis naar Denkavit
Wat is het demoproject KalFit?
Het demoproject KalFit zet de Vlaamse rundveehouders aan om preventief te werk te gaan in de jongvee opfok om zo de algemene gezondheid van de kalveren te verbeteren. Dit leidt niet alleen tot minder ziekte en sterfte en minder gebruik van geneesmiddelen, het kan bovendien de groei van de kalveren positief beïnvloeden met een vroegere eerste inseminatie en afkalfleeftijd van de vaarzen wat leidt tot een hogere rentabiliteit van het bedrijf. In het project worden 10 melkveehouders begeleid om de kalveropfok te optimaliseren. Daarnaast organiseert het project ook voordrachten, demobeurzen, infonamiddagen,… om info in de kalveropfok te verspreiden.
Dit project wordt uitgevoerd door Inagro in samenwerking met ILVO, Hooibeekhoeve en DGZ met steun van de Vlaamse Overheid en de Europese Unie.