You have not yet given permission to place the required cookies. Accept the required cookies to view this content.
Zo sluiten we de nutriëntenkringloop in de serre
Hydrocultuur en andere grondloze teelten maken vandaag vooral gebruik van minerale meststoffen. Die zijn zuiver en goed doseerbaar, maar worden chemisch geproduceerd en komen vaak van buiten Europa. Tegelijk hebben we in onze regio een mestoverschot waarin waardevolle nutriënten aanwezig zijn.
Kunnen we die twee uitdagingen met elkaar verbinden? Binnen BioBoost-PRO onderzoekt Inagro hoe nutriënten uit dierlijke mest opnieuw gebruikt kunnen worden in de glastuinbouw. Door deze alternatieve nutriëntenbronnen te integreren in teeltrecepten werken we aan een duurzamer en circulairder fertilisatiesysteem voor de glastuinbouw.
Herwonnen nutriënten als alternatief
Bij de verwerking van dierlijke mest ontstaan herwonnen of circulaire meststoffen. Sommige van die producten leunen qua samenstelling dicht aan bij minerale meststoffen. Ze zijn vaak vloeibaar en bevatten weinig verontreinigingen. Daardoor zijn ze interessant om te onderzoeken als gedeeltelijke vervanger van klassieke minerale meststoffen.
Het gebruik van zulke organische meststoffen uit mest in de bemesting van grondloze teelten noemen we bioponics. Het doel is niet zomaar om mest te verwerken, maar om de aanwezige nutriënten opnieuw als grondstof voor een teelt te benutten.
Na hydrosla is tomaat aan de beurt
Inagro onderzoekt hoe circulaire meststoffen en RENURE-producten uit varkensmest in het teeltrecept passen. Na twee jaar succesvolle proeven met hydrosla breiden we het onderzoek verder uit naar tomaat. Daarbij is niet alleen de werking van de meststof van belang. Er wordt ook gekeken naar de praktische toepassing:
- Hoe meng je herwonnen meststoffen in?
- Welke meststof past het best bij welke teelt?
Op die manier kan een lokaal mestoverschot uitgroeien tot een nieuwe nutriëntenbron voor de tuinbouw. Het uiteindelijke doel is een lokale kringloop waarin minder waardevolle nutriënten verloren gaan.
Benieuwd hoe de kringloop van mest tot meststof voor hydrocultuur eruitziet? Bekijk de video.
Benieuwd hoe we circulaire meststoffen inzetten in hydrocultuur?