MyCOS - Synthetic biology for a sustainable conversion of mycelia waste streams into valuable biobased chitooligosaccharides for plant health
Project info
Project info
Project type
Startdatum
01/01/2022Einddatum
31/12/2023
Synthetische biologie (SynBio) is een vernieuwende methode om een bloeiende bio-economie te verwezenlijken. Zij stuurt de ontwikkeling van elite-microben die productkwaliteit en -kwantiteit combineren met industriële haalbaarheid. Voorts kunnen microben afvalstromen omzetten in energie of hoogwaardige moleculen, wat nieuwe mogelijkheden biedt voor problemen die tot dusver niet konden worden opgelost. Één van deze problemen is het ontbreken van een duurzame en goedkope productieroute voor chitooligosacchariden (COS). COS zijn boeiende moleculen welke een vitale rol spelen in de gezondheid van mens, plant en dier, wat resulteert in een overvloed aan toepassingen. Ondanks hun enorme potentieel zijn de huidige productieroutes op basis van chitine een black box: het eindproduct levert variërende mengsels waarvan de resultaten kunnen schommelen zonder dat men weet waarom en hoe dit te verbeteren.
In dit project zullen we ons richten op plantengroei, meer bepaald het groeien van sojabonen als eiwitbron, omdat COS een duurzaam alternatief kan bieden voor de huidige bemestingstechnieken. In-house ontwikkelde SynBio tools zullen gebruikt worden om een innovatieve waardeketen te creëren voor de valorisatie van schimmelafvalstromen, rijk aan chitine, tot zuivere COS producten. Valorisatiemogelijkheden zullen gemaximaliseerd worden door de ontwikkeling van duurzame biostimulanten af te stemmen op kostenefficiënte fermentatiestrategieën en productnoden. Om deze doelen succesvol te bereiken, wordt een interdisciplinair consortium gevormd met experten in SynBio & industriële biotechnologie, planten- & systeembiologie, microbiële & plantengenetica, en onderzoek & advies voor land- en tuinbouw.
Partners
Financiers
FWO
Europese Unie