Start van nieuwe aardbeiproeven met zeewier als natuurlijke biostimulant
Vorige week brachten een vijftiental onderzoekers van de AEP-Pulse-partnerorganisaties een werkbezoek aan Blue Greenery in Oostende. Ze maakten er kennis met de valorisatiemogelijkheden van zeewier, onder meer als superfood, visvoeder en natuurlijke biostimulant. Om die toepassingen verder te onderzoeken, lanceert Inagro een eerste reeks proeven naar de biostimulerende werking van zeewier in de aardbeiteelt.
Zeewierproductie als basis voor nieuwe toepassingen
Bert Groenendaal nam de deelnemers mee langs het 12-meter lange raceway-systeem waarin Dulse (Palmaria palmata) onder gecontroleerde omstandigheden wordt gekweekt. Dit systeem, begin 2026 geïnstalleerd en intussen volledig operationeel, vormt de ruggengraat van de huidige zeewierproductie.
Het zeewier wordt gekweekt in gezuiverd zeewater, waarbij de restwarmte van de nabijgelegen energiecentrale van Biostoom Oostende wordt benut. De groei wordt continu geoptimaliseerd door te variëren in plantselectie, beluchting en belichting.
Circulaire koppeling met aquacultuur
Binnen AEP-Pulse worden verschillende vormen van zeewier geproduceerd en getest: vers, gedroogd en gefermenteerd.
Zeewierstekken blijken eenvoudig te nemen: het oudste weefsel zit centraal, het jongste groeit aan de buitenzijde, precies dat segment wordt telkens geoogst.
Foto: verse Dulse in hand
- Dulse wordt ingezet als voeder voor vissen, grijze garnalen en kreeften.
- Tegelijkertijd worden reststromen uit aquacultuur opnieuw gebruikt als nutriëntenbron voor de teelt van zeewier.
Deze wisselwerking versterkt de circulaire ambities van het project en creëert nieuwe mogelijkheden voor valorisatie.
Foto: droge Dulse
Zeewier als biostimulant
Een belangrijke onderzoekslijn binnen AEP-Pulse is de biostimulerende werking van zeewier in land- en tuinbouw. Om dit te testen start Inagro een reeks aardbeiproeven waarin gedroogde Dulse aan het substraat wordt toegevoegd in twee concentraties.
Ook bij sierplanten staan gelijkaardige proeven gepland, in samenwerking met Viaverda. Door verschillende teelten parallel te testen, kan het consortium de biostimulerende effecten van zeewier breder evalueren en sneller vertalen naar praktijktoepassingen.
Meer weten over AEP-Pulse?