Resultaten rassenproef bloemkool zomer 2025
- De gekende rassen Jonsson (Rijk Zwaan) en Predazzo (Seminis) gaven een goede kwaliteit en scoorden iets beter dan de referentie Clarina (Syngenta).
- Beide rassen hadden wel wat last van tipburn en geel blad aan de onderzijde van de kool. Daarvoor lijken de nieuwe rassen E40W.872 (Enza) en Fleming (Syngenta) zeer beloftevol.
- De knolvoetresistentie bij Clarina, Cleozil (Syngenta), E40W.872, E40W.878 (Enza) en Paxton (Rijk Zwaan) is een meerwaarde.
Bemesting en teeltomstandigheden
De proef werd in trays gezaaid op 25 april en uitgeplant op 3 juni (plantafstand 70 × 51 cm).
Bemesting gebeurde met:
- 200 kg/ha kaliumsulfaat
- 500 kg/ha ammoniumnitraat, toegediend als bandbemesting bij het planten
- Na een bodemstaal later in het seizoen werd beslist niet bij te bemesten.
Droge warme zomer gaf matige gewasontwikkeling
Hoewel de planten aanvankelijk vlot groeiden, zorgden de warme en droge weersomstandigheden voor een beperktere bladmassa. Sommige rassen hadden last van tipburn (zie foto) en geel blad aan de onderzijde van de kool.
Er waren duidelijke rasverschillen. Gedurende de koolvorming werd er 4 keer beregend (in totaal 80 mm). Voor de vroegste rassen kwam de beregening mogelijk net te laat.
De rassen Chambord (Rijk Zwaan), Manila (Sakata) en in mindere mate Francesca (Seminis) toonden in deze omstandigheden een opvallend sterke groeikracht.
Oogst en kwaliteit
De oogst liep van 18 tot 28 augustus.
- Gemiddeld 81,6% van de kolen werd gesorteerd in klasse Flandria
- Predazzo en E40W.872 haalden zelfs 100% Flandria-kwaliteit
- Het gemiddeld stukgewicht bedroeg 1,73 kg