Ophaaldienst restwater gewasbeschermingsmiddelen
Nu het spuitseizoen voor de deur staat, zal je je spuittoestel opnieuw regelmatig spoelen en reinigen. Spoelwater, waar gewasbeschermingsmiddelen inzitten, veroorzaakt puntvervuiling als het in het oppervlaktewater of in de riolering terechtkomt. Daarom spoel je je spuittoestel het best zoveel mogelijk op het pas behandelde veld. Met het water uit de schoonwatertank kan je je spuittoestel in drie keer reinigen en klaarzetten voor een volgende behandeling. Spoel je niet op het veld, dan moet je je spuitresten opvangen en verwerken.
Restwater opvangen
Restwater van gewasbeschermingsmiddelen opvangen kan op een speciaal ingerichte vul- en spoelplaats. Daar is een verharde ondergrond voorzien met afwatering naar een opslagciterne voor restwater. De ondergrond, afvoer en opslag moeten dan lekdicht gebouwd zijn en voorkomen dat er overslag mogelijk is naar het oppervlaktewater. Ben je van plan een nieuwe loods te bouwen, te verbouwen of erfverharding aan te leggen? Denk dan zeker eens na over de aanleg van een vul- en spoelplaats.
Restwater opvangen kan echter ook op een eenvoudige manier. Een palletbox of een IBC-container zijn zeer goedkope maar efficiënte hulpmiddelen om spuitresten uit de spuittank op te vangen. Ook een spoelmat kan een hulpmiddel zijn bij het afspuiten van het spuittoestel.
Een palletbox of een IBC-container zijn momenteel nog gratis te ontlenen via onze uitleendepots, verspreid over West-Vlaanderen.
Ophaaldienst restwater
Het opgeslagen restwater moet je uiteraard op een correcte manier verwerken. Biologische verwerking met een biofilter of fytobak zijn mogelijkheden die al vaker aan bod kwamen. Ook de Sentinel-dienst bestaat nog steeds. Daarbij wordt er ter plaatse, op je bedrijf, verwerkt.
Dit voorjaar willen we nog een andere manier uitproberen. We doen daarvoor een beroep op een externe afvalverwerker. Daarbij komt de afvalverwerker het restwater bij je thuis ophalen of breng je het afvalwater naar een centraal ophaalpunt. Het grote voordeel is dat alle restwater op een zeer korte tijdspanne opgehaald is en correct verwerkt wordt. Je krijgt nadien ook een attest van verwerking opgestuurd. Zeer weinig of net zeer veel restwater, deze oplossing is voor iedereen werkbaar. Die flexibiliteit lijkt een groot pluspunt te zijn.
Heb je interesse in deze manier van ophalen en verwerken? Registreer je dan nu alvast en we houden je op de hoogte van deze actie. De ophaling wordt eind juni-begin juli voorzien en inschrijven voor deze ophaling zal kunnen vanaf eind mei.