Nitraatresidu: beduidend beter resultaat!
Het weerverloop in 2023 kan op z’n minst grillig genoemd worden. Na een nat voorjaar volgde een warme en droge periode mei-juni. Daarna werden we geconfronteerd met een vrij natte zomer die dan weer gevolgd werd door een warme nazomer in september. Dat dat positief was voor de groei en bijhorende stikstofopname blijkt duidelijk uit de eerste resultaten van het nitraatresidu.
Groeizaam weer resulteert (voorlopig) in lager nitraatresidu
Het gemiddelde nitraatresidu bij labo Inagro is dit jaar duidelijk beter in vergelijking met de afgelopen jaren, namelijk gemiddeld 71 kg N/ha over alle teelten heen. De meeste teeltgroepen laten een beduidend lager nitraatresidu opmeten in vergelijking met afgelopen vijf jaar.
Onderstaande grafiek deelt de geanalyseerde stalen op in vijf categorieën van gemeten nitraatstikstof in kg/ha.
- Bij de aardappelen zien we voorlopig het laagste nitraatresidu opgemeten in vergelijking met de laatste vijf jaar. Waar vier op vijf jaar gemiddeld ongeveer 150 kg N/ha opgemeten werd, zien we dit jaar een gemiddeld residu van 103 kg N/ha. Enkel 2021 komt in de buurt met een gemiddelde van 111 kg N/ha.
- Een gelijkaardig patroon zien we binnen de teeltgroep mais. We merken dit jaar een voorlopig gemiddelde van 71 kg N/ha. Met uitzondering van 2021 zien we de voorgaande jaren een beduidend hoger residu hoger dan 100 kg N/ha.
- Ook bij bieten zien een duidelijk lager nitraatresidu in vergelijking met voorgaande jaren. Gemiddeld wordt dit jaar voorlopig een residu gemeten van 33 kg N/ha.
- De oogst van de granen werd gedwarsboomd door de slechte weeromstandigheden. Zo werden de groenbedekkers aanzienlijk later ingezaaid. Maar de warme nazomer zorgde dan weer voor een sterke ontwikkeling, met een lager nitraatresidu van 64 kg N/ha tot resultaat.
- De groeizame omstandigheden zorgden voor een goede opbrengst bij de graslanden. Dit weerspiegeld zich dan ook in een laag nitraatresidu van 50 kg N/ha wat vergelijkbaar is met het residu in 2021.
- Ook bij de groenten zien we een duidelijke daling. Zo wordt dit jaar gemiddeld 78 kg N/ha gemeten bij bloemkool, 62 kg N/ha bij prei en 111 kg N/ha bij bonen. Heel duidelijk het beste resultaat in vergelijking met de laatste vijf jaar. Enkel bij wortelen zien we geen duidelijke vooruitgang.
We hopen samen met jullie dat deze trend zich verder zet en kijken uit naar het verder verloop van de campagne!
