Eerste resultaten van opkweek preiplanten in gesloten meerlagenteelt veelbelovend
In de gangbare praktijk worden preiplanten in Vlaanderen in vollegrond opgekweekt. Dit gebeurt op zaaibedden onder glas, in folietunnels of gewoon in openlucht. Voor de vroegste zomerprei, die al vanaf eind februari wordt geplant, wordt vaak een beroep gedaan op preiplanten opgekweekt in bijvoorbeeld Zuid-Europa of Marokko. Om jaarrond prei te kunnen telen in een hydrocultuursysteem is het van groot belang om het hele jaar door over uniform en goed plantgoed te beschikken.
Gesloten meerlagenteelt biedt mogelijkheden voor continue productie van preiplanten
Sinds 2022 wordt geëxperimenteerd met de teelt van preiplantgoed in gesloten meerlagenteelt. Telen in een gesloten omgeving biedt tal van voordelen.
- Er is volledige onafhankelijkheid van de weersomstandigheden waardoor het plantgoed op elk moment voorzien kan worden.
- De hypercontrole van klimaatomstandigheden in de groeicontainer (bv. temperatuur) laat toe de groeisnelheid te maximaliseren en het risico op schotinductie te minimaliseren.
- Een teelt in een gesloten omgeving heeft quasi geen last van ziektes of onkruiden, waardoor de toepassing van gewasbeschermingsmiddelen zeer gering is.
Lichtspectrum heeft belangrijke bijdrage in productiepotentieel en groeisucces
Tot nu toe werden twee teeltrondes gerealiseerd op de productiebassins in openlucht (floating systeem) bij Inagro. Daaruit bleek dat het plantgoed uit gesloten meerlagenteelt veel potentieel heeft om kwalitatieve prei op de markt te brengen.
In een zomerteelt van 2022 (uitplant op 6 mei) werden na 89 groeidagen zeer hoge opbrengsten genoteerd tot wel 260 ton/ha vermarktbaar product. Dit is ongeveer een derde hoger dan tijdens een zomerteeltronde met traditioneel plantgoed. Uit deze proef bleek ook dat het lichtspectrum dat gebruikt wordt tijdens de opkweekfase van het plantgoed een belangrijke bijdrage heeft in het productiepotentieel. Een groot aandeel blauw licht, tot wel 50%, blijkt naast rood licht zeer belangrijk te zijn.
In een tweede proef, waarbij de preiplanten werden uitgeplant in maart 2023, bleek dat het gebruikte spectrum ook een belangrijke impact heeft op het groeisucces bij ongunstige weersomstandigheden tijdens het voorjaar.
- Van de zes geteste rassen (Jumper, E3485, Belton, Krypton, Shafton en Floccus) bleek voor vier rassen een spectrum met enkel rood en blauw licht een positieve impact te hebben op de weggroei na transitie uit de gesloten omgeving.
- Bij de planten geteeld onder ‘wit’ licht (+ groen licht) waren er uitval percentages tot wel 60% te noteren terwijl dit bij een rood-blauw spectrum beperkt bleef tot < 30%.
Noodzaak en effect van afharding verder onderzocht
De afgelopen winterperiode werd de setup van 2023 herhaald met dezelfde zes rassen en twee zuivere rood-blauw lichtspectra.
- De doelstelling is om het uitvalpercentage verder te minimaliseren tot lager dan 10%.
- Er werd geteeld onder een R-B ratio van 1 of 2.5 en een gemiddelde intensiteit van 240 µmol/m².s.
- Naast het lichtspectrum werd ook bijzondere aandacht besteed aan een gecontroleerde afharding van het plantgoed.
De planten afharden bleek uit voorgaande proeven een noodzakelijk voorwaarde om de transitie van een beschermde gesloten omgeving naar het winterklimaat te verbeteren.
- In de toegepaste afhardingsstrategie werden de planten over een periode van 3 weken blootgesteld aan veranderende omgevingsfactoren zoals dalende dag- en nachttemperatuur, lage watertemperatuur (tot 6°C), verkorte daglengte (max 11 uur), en verlaagde lichtintensiteit (tot 100 µmol/m².s).
- De volledige teelt van het preiplantgoed, inclusief afhardingsperiode, nam in totaal 106 dagen in beslag.
- Op 12 maart werd dit plantgoed uitgezet op het hydroteeltbassin op de Inagro-site.
Tijdens de uitgroei op het bassin zal worden opgevolgd in welke mate er een groeistilstand optreedt als gevolg van de transitie naar openlucht en welke rassen het goed doen op vlak van schottolerantie. Finaal evalueren we de uiteindelijke producties die met dit plantgoed gehaald kunnen worden op het hydroteeltsysteem.
In vervolgonderzoek zal gestreefd worden naar verdere optimalisatie van de groeistrategie. Een inkorting van de teeltduur en economische analyse van deze opkweekmethode zal verder on de loep genomen worden.