Bemesten met frass? Veelbelovend, mits juiste aanpak
Is frass, het restproduct van insectenkweek, een mogelijk alternatief voor kunstmest? Inagro onderzocht het effect via pot- en veldproeven in verschillende teelten. De eerste resultaten zijn veelbelovend: frass blijkt geen afval, maar een waardevolle meststof en biostimulant, met potentieel voor akkerbouw, groenteteelt en biologische champignonteelt.
Wat is frass?
Frass bestaat uit insectenuitwerpselen, voederresten en maximaal 5% dode insecten. Het bevat nutriënten, organische stof en micro‑organismen, wat het interessant maakt als meststof.
Grote verschillen tussen frasstypes
Frass is geen uniform product. Net zoals bij dierlijke mest verschillen de eigenschappen naargelang insectensoort, voeder en productiemethode. Die verschillen bepalen hoe frass zich gedraagt in de bodem en hoe snel nutriënten beschikbaar komen voor het gewas. Potproeven met wintertarwe toonden aan dat frass sterk kan variëren in samenstelling en werking.
- Frass is doorgaans fosforrijk, waardoor fosfor vaak de eerste beperkende factor is.
- Ook de stikstofvrijstelling verschilt sterk per type frass.
Frass is geen wondermiddel, maar ook zeker geen afval. Het is een product dat je moet begrijpen voor je het toepast. Timing, dosering en context maken het verschil.
Carl Coudron, onderzoeker insectenkweek
Wat tonen de veld- en potproeven?
- Aardappelen
Frass werd getest als gedeeltelijke of volledige vervanger van kunstmest. Percelen met hoge frassgiften startten trager, maar groeiden later in het seizoen gelijk op met de kunstmestcontrole. De opbrengst was vergelijkbaar, soms met grotere knollen. - Wintertarwe
Ook hier bleken dosering en timing bepalend. Hoge concentraties frass konden groeiremmend werken, terwijl lagere dosissen positieve effecten op de plantgezondheid lieten zien. - Bloemkool
In proeven over meerdere jaren zag Inagro een hogere plantweerbaarheid tegen insectenschade, wat wijst op een mogelijk biostimulerend effect. - Biologsche champignons
Inagro onderzocht of frass een duurzaam alternatief kan zijn voor biologische kippenmest. De eerste resultaten zijn veelbelovend: frass kan tot 50% van de stikstofgift vervangen, zonder noemenswaardig verlies aan opbrengst of kwaliteit.
Inagro gaat verder met frassonderzoek. Nieuwe veldproeven in aardappelen, winter- en zomertarwe, bloemkool en champignons moeten duidelijk maken hoe frass optimaal kan worden ingezet als meststof en biostimulant.
Foto’s: links de onbehandelde controle, rechts een proefplot waar pellets van zwarte soldatenvlieg frass zijn toegediend in de plantrij
Meer info?