90% driftreductie verplicht in 2026? Bespaar op spuitdoppen via groepsaankoop
Sinds 1 januari 2026 moet je bij het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen 90% driftreductie halen. Dat verkleint de keuze aan spuitdoppen aanzienlijk. Daarom wil de Provincie West-Vlaanderen een groepsaankoop van 90% driftreducerende spuitdoppen organiseren. Door samen grote volumes aan te kopen, kan de prijs gedrukt worden. En jij bepaalt mee welke doppen in aanmerking komen.
UPDATE 25/3/2026: de groepsaankoop gaat niet door
Wat zegt de wetgeving?
Driftreductie is al langer een aandachtspunt in Vlaanderen, vooral om de waterkwaliteit te beschermen. Via de IPM-wetgeving is de lat sinds 1 januari 2026 verhoogd:
- Elke landbouwer moet 90% driftreductie halen bij het toepassen van gewasbeschermingsmiddelen.
- Dat bereik je met erkende driftreducerende doppen en/of technieken.
- Wie 90% driftreductie haalt, voldoet automatisch ook aan de federale keuringseisen, want daar geldt voorlopig een minimum van 75%.
Welke 90% driftreducerende doppen zitten in de selectie?
Voor de mogelijke groepsaankoop selecteerden we, op basis van praktijkervaring en proefresultaten, vier 90% erkende spuitdoppen. Voor de groepsaankoop kies je uit deze selectie.
- Lechler ID3
- De eerste ISO03-dop met een officiële 90%-erkenning.
- Daarom ook een van de meest gebruikte doppen.
- Zeer goede allrounddop, maar vraagt een minimale druk van 4 bar voor een gelijkmatige druppelverdeling.
- Hypro 3D90
- Spuit onder een hoek en moet alternerend op de spuitboom gemonteerd worden.
- Zo raak je het gewas zowel vooruit als achteruit.
- Op zich een correcte dop, maar sectieafsluiting bij geren of overlap blijft moeilijk.
- Teejet TTI60
- Een zogenaamde twindop die zowel vooruit als achteruit spuit.
- Heeft een smal druppelspectrum en dus gelijke druppelgroottes.
- Scoort in labo-omstandigheden bijzonder goed bij onkruidbestrijding op kleine (kiem)onkruiden.
Daarom een zeer waardige dop.
- Albuz AVI UC
- De Albuz AVI dop is gekend bij veel landbouwers.
- De nieuwe, grovere Albuz AVI UC staat sinds kort op de lijst van driftreducerende doppen.
- Ze behoort tot een hogere driftreductieklasse, maar praktijkervaring is voorlopig nog beperkt.
ISO03 of ISO04?
Deze groepsaankoop focust op ISO03 (blauw) en ISO04 (rood).
Op Fytoweb vind je de volledige lijst met erkende spuitdoppen en -technieken, inclusief het bijhorende driftreductiepercentage. Zo kan je eenvoudig nagaan of je huidige doppen voldoen.
Groepsaankoop provincie West-Vlaanderen geannuleerd